Haber Filo
Haber Filo
Mehmed Buğra
mehmedbugra@gmail.com

Altın Şehir İznik (2)

Altın Şehir İznik Gezi Yazısı. Okurken, İznik şehrinin önemini, tarihini ve havasını soluyacaksınız.

26 Mart 2015 - 8:31 'de eklendi ve 1350 kez görüntülendi. A+A-

Altın Şehir İznik (2)

İznik’in Hristiyân dünyâsında çok önemli bir yeri vardır. 325 yılında İmparator Konstantin tarafından düzenlenen I. İznik Konsili’nde Hristiyânlığın inanç öğretisi tartışılmış ve günümüzdeki teslis inancı Hristiyânlığın gerçek yorumu olarak kabûl edilmiştir. 787 yılında Ayasofya’da düzenlenen II. İznik Konsili’nde ise resim karşıtlığının önüne geçilmiş, kiliselerdeki fresklerin önündeki yasaklar kaldırılmıştır.

İznik’i 1331 yılında ele geçiren Osmanlı Sultanı Orhan Gazi, ilk iş olarak Ayasofya’yı câmiye çevirmiştir. Böylece Fâtih Sultan Mehmed’in İstanbul’daki Ayasofya’yı câmiye çevirmesinden yaklaşık 120 yıl önce, İznik’in protokolde ilk sırada yer alan mâbedi, câmi olarak anılmaya başlanmıştır. Türkler İstanbul’daki Ayasofya’nın mukadderatıyla yakından ilgilendiği gibi İznik’teki kardeşini de ihmâl etmemiştir. Bir devre damgasını vuran Mimâr Sinan, İstanbul’daki Ayasofya’ya dokunduğu sihirli elleriyle İznik’teki Ayasofya’yı da güçlendirmiş ve tezyin etmiştir. Hattâ mâbede bir mihrap eklemiş, tıpkı Süleymaniye Câmiî’nin akustiği ile ilgilendiği gibi kemerler arasında ses akışını sağlayacak açıklıklar meydana getirmiş ve yapının basık havasını gidermek için kemerlerin arasını genişletmiştir.

Günümüzde turistler tarafından Ayasofya detaylı şekilde araştırılmaktadır. Öğrenebildiğime göre son yıllarda İznik ve Ayasofya’ya ilgi artmış, özellikle yurt dışından gelen turist grupları, “Altın Şehrin” hem Hristiyân hem de Müslümanlara mâbed olan bu yapısını büyük bir hayranlıkla incelemekteymişler.  Benim İznik’te bulunduğum günlerde şehre gelen bir Alman turist grubu, başlarındaki rehberden Ayasofya hakkında bilgiler alarak mekânın bol bol fotoğrafını çektiler.

Ayasofya’nın muhtelif bölgelerinde kök boyası ile boyanmış freskler yer görünebilmektedir. Fakat zamanın yıpratıcı etkisi nedeniyle bu fresklerin çoğu son derece siliktir. Hz. İsâ, Hz. Meryem, Hz. Yahyâ ve 12 havarinin tasvirlerini görebilmek için son derece dikkatli bir şekilde duvarlara ve kubbeye doğru bakmak gerekmektedir. Öte yandan mihraba ulaşan kemerli bölümde ise oldukça silik olmakla birlikte Osmanlı hatları görünebilmektedir.

Yeşil Câmiî’nin eşsiz minâresi

İznik’te Osmanlı dönemini sembolize eden simge yapı Yeşil Câmiî’dir. Adını; minâresindeki yeşil ve mavi renkli çinilerden alan Yeşil Câmiî, 1378-1391 yılları arasında, Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrine damgasını vuran Çandarlı ailesi tarafından yaptırılmıştır. Bu anıt yapıda kullanılan çinilerin bir benzeri, Sultan Çelebi Mehmed tarafından Bursa’da yaptırılan Yeşil Câmiî ve Yeşil Türbe’de kullanılmıştır. Mâbedin minâresinde yer alan çiniler öylesine kıymetlidir ki sadece bu ibâdethâneyi görmek için bile İznik’e gidilebilir kanaatindeyim.

Yeşil Câmiî, bulunduğu târihî adada, âdeta merkez noktayı oluşturmaktadır. Çevresinde günümüzde İznik Müzesi olarak hizmet veren Nilüfer Hâtûn İmâreti, Şeyh Kutbuddin Câmiî ve Kaymakamlık yükselmektedir.

Yeşil Câmiî’den sonra bölgenin en dikkat çekici eseri ise; Nilüfer Hâtûn İmâreti’dir. Bu târihî eser, Osmanlı Sultanı I. Murad tarafından annesi adına yaptırılmıştır. İmâret, yoksullara yardımcı olmak üzere oluşturulan bir müessesedir ve Nilüfer Hâtûn İmareti’nde yüz yıllar boyunca ihtiyâcı olanlara yemek dağıtılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan Nilüfer Hâtûn İmareti’nde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok târihi eser sergilenmektedir. Fakat uzun süredir devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle müzeyi gezme imkânına kavuşamadım.

Kurtuluş Savaşı yılları

I. Dünyâ Savaşı’nın ardından İznik, Yunan askeri tarafından işgal edilmiş ve Kurtuluş Savaşı yılları boyunca “Altın Şehir”, Türkler ile Rumlar arasındaki mücâdeleye sahne olmuştur. Bu süreçte, İznik’te yer alan kimi târihî eserler zarar görmüş ve şehir; 19. yüzyıl boyunca devam eden bakımsızlık ve yorgunluğuna ek olarak bir de “var olma” savaşına girişmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın başarıya ulaşmasının ardından İznik’ten çekilen Yunan askeri ne yazık ki yakma ve yıkma girişiminde bulunmuş ve şehrin önemli târihî eserlerini tahrip etmiştir. Yunan askeri çekilirken Ayasofya, Yeşil Câmiî ve Nilüfer Hâtûn İmâreti’ni yakmıştır. Günümüzde Ayasofya’nın yarım kubbesinde ve duvarlarında bu yangının izleri görülebilmektedir. Ayrıca Yeşil Câmiî’nin sütunlarında da, câmiyi yıkmak için yapılan girişim ve yangının izleri görünebilmektedir.

Huzur soluklanan belde

İznik; bağrında barındırdığı üç büyük medeniyete ait eserler, sessiz ve sâkin doğası, misafirperver halkı ile ilgi çekmektedir. İstanbul ve Ankara’ya oldukça yakın olan İznik, bu büyük şehirlerde yaşayıp stresten kaçmak isteyenler için huzur soluklanabilecek bir ada; Roma, Bizans ve Osmanlı kültürünün izini sürenler içinse büyük bir açık hava müzesidir. Bu kadim şehirde bulunmaktan asla pişman olmayacağınızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ayasofya’da Artık Ezan Sesi Yükseliyor Ayasofya’da Artık Ezan Sesi Yüksel...

Ayasofya, Diyanet işleri başkanlığı tarafından imam atanırken 4 minaresinden de 5 vakit ezan okunmaya başlandı. Bu kutlu olay Dünya çap...

Medya Oscarları töreninde ödüller sahiplerini buldu Medya Oscarları töreninde ödüller sahipl...

En iyi dizi Diriliş, en iyi erkek oyuncu Oktay Kaynarca, en iyi haber…...

Orhan Pamuk’a göre öfke barışa giden yolu açacak Orhan Pamuk’a göre öfke barışa gid...

Orhan Pamuk Time dergisinde Türkiye'nin gidişatını değerlendirdi ve saldırılara ve Erdoğan'a öfkenin barışa giden yolu açacağını söyled...

Nasıl bir evlilik düşlüyorum Nasıl bir evlilik düşlüyorum

İznik’in Hristiyân dünyâsında çok önemli bir yeri vardır. 325 yılında İmparator Konstantin tarafından düzenlenen I. İznik Konsili’nde H...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bluetooth Kulaklık
SON EKLENEN HABERLER
Adana ve Antalya’da ‘hayır’ sürprizi Adana ve Antalya’da...

Anayasa değişikliğine ilişkin merakla beklenen referandum so...

16 Nisan Başkanlık Referandumu Genel Seçim Sonuçları 16 Nisan Başkanlık Refera...

16 Nisan Başkanlık Referandumu Genel Seçim Sonuçları Oranlar...

Elektronik Sigara Zararları ve Faydaları Değerlendirme Elektronik Sigara Zararla...

Son yıllarda artış gösteren Elektronik Sigara, sağlık açısın...

HDP Vekilleri Tutuklama Sonrası İtiraz Süreci HDP Vekilleri Tutuklama S...

HDP vekillerinin PKK Terör örgütüne yönelik destekleri belir...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Donald Trump’ı tebrik etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Don...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Tru...

Ayasofya’da Artık Ezan Sesi Yükseliyor Ayasofya’da Artık E...

Ayasofya, Diyanet işleri başkanlığı tarafından imam atanırke...

Sakarya’da radyoaktif madde Alarmı Sakarya’da radyoakt...

Sakarya'da baraj inşaatında çalışan 16 yaşındaki gencin üzer...

Celebrity Slim Diyeti Zayıflama Programı Türkiye’de Celebrity Slim Diyeti Zay...

Celebrity Slim Zayıflama Diyet ürünü Avrupa'da en çok kullan...

TSK, YPG’yi vurdu TSK, YPG’yi vurdu

YPG'liler, Cerablus'a 10 kilometre kala etkisiz hale getiril...

Zero Line ile Kilo Vermeye Sıfırdan Başlayın Zero Line ile Kilo Vermey...

Zero Line ile Kilo Vermeye Sıfırdan Başlayın. Zero Line Zayı...

FOTO GALERİ
Orjinal Lipo Magnet Sipariş
KÜLTÜR SANAT HABERLERİ
VİDEO GALERİ