Haber Filo
Haber Filo
Mehmed Buğra
mehmedbugra@gmail.com

Çanakkale Rûhunun 100. Yılı

Büyük milletler, kazandıkları zaferlerle geleceği kucaklar ve şekillendirirler. Hele asırlık çınar hâline gelince, elde ettikleri muvaffakiyetlere daha büyük önem verirler.

16 Mart 2015 - 15:25 'de eklendi ve 1392 kez görüntülendi. A+A-

Çanakkale Rûhunun 100. Yılı

Çanakkale, bir devrin battığı fakat bir milletin boyun eğmediği sırlı belde… Bağrında yiğitlerin istirahat ettiği başkentler başkenti… Can verilip hayat üflenen rahmet denizinde, âbide bir yarımada…

Zaferler devlet ve milletlerin hafızasında, en derinde yer bulur kendisine. Toplumun şuur altında övünç kaynağıdır, mukavemet göstergesidir, sarsılmaz bir inançtır, sapasağlam bir kaledir. Büyük milletler, kazandıkları zaferlerle geleceği kucaklar ve şekillendirirler. Hele asırlık çınar hâline gelince, elde ettikleri muvaffakiyetlere daha büyük önem verirler.

İçinde bulunduğumuz mart ayı, Çanakkale Savaşı’nın yüzüncü yılı olması nedeniyle oldukça önemlidir. Bu yüzden Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı anısına üniversitelerde çalışmalar yapılmakta, akademik toplantılar tertip edilmekte, basında yazı dizileri hazırlanmakta, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının bünyesinde sempozyumlar düzenlenmektedir. Çanakkale Savaşı olanca çıplaklığıyla bir kez daha anlatılmakta ve Çanakkale rûhu yeniden diriltilmeye çalışılmaktadır. Çanakkale rûhuyla birlikte Çanakkale vicdânına erişebilmek için öncelikle bundan yüz sene önce yaşananları bilmemiz gerekmektedir.

Çanakkale’ye topyekûn hücûm…

Bundan yüz yıl önce, 18 Mart günü, ilk ateşi İngiliz filosuna mensup Triumph zırhlısı açtı. Triumph,  Rumeli bataryalarımızı Prens Georges zırhlısı da Anadolu bataryalarımızı ateş altına almıştı. Hedef belliydi, İstanbul… İngiliz Bahriye Nâzırı (Denizcilik Bakanı) Churchill “Çanakkale’den geçerek Osmanlının boğazını sıkacağını” söylüyor İstanbul’da kendilerini karşılamak üzere hazırlıklara başlanılmasını emrediyordu. Başkentteki Hristiyân azınlıklar Beyoğlu’na bakan evlerin ön cephelerinin camlarını kiralamak için birbirleriyle yarışıyorlar, müttefik askerlerin geçit töreninde evlerine asacakları bayraklar ve üzerlerine serpecekleri çiçekleri tedarik etmeye çalışıyorlardı. İngilizler, kendilerinden ve zaferden o kadar eminlerdi ki; İstanbul’a ayak basan kumandanlarının yatacağı karyolaları bile hazırlamışlar, yatak çarşaflarına varıncaya kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüşlerdi.

İstanbul’da halk ve hükûmet büyük bir panik içerisindeydi. İngiliz donanmasının Çanakkale’yi geçerek İstanbul’a girmesi devletin bağımsızlığını kaybetmesi ve hasta adamın ölmesi anlamına geliyordu. Bu yüzden hükûmet Eskişehir’e çekilmeyi uygun görüyordu. Dâhiliye Nâzırı (İçişleri Bakanı) Talât Paşa, Beylerbeyi Sarayı’nda zorunlu ikamete mecbur bırakılan Sultan II. Abdülhamid’e durumu aktarıp Osmanlı hanedânını Eskişehir’e nakletmek istediklerini söyleyince Sultan atalarından kendisine miras kalan yiğitlikle “Ben Fâtih Sultan Mehmed Hân’ın torunuyum. Dedem Fâtih, İstanbul’u alırken Konstantin askerinin başında, savaşa savaşa ölmüştür. Bizans İmparatoru Konstantin’den aşağı kalamam! Ben Beylerbeyi Sarayı’ndan ayağımı dışarıya atmıyorum” diyerek bir millete cesaret vermiştir.

Ölüm indirmede gök, ölü püskürmede yer

Yaklaşık 400 gemiden oluşan müttefik donanması gururla Çanakkale Boğazı’nda ilerliyordu. Triumph ve Prens Georges zırhlılarına Queen Elisabeth, Agamemnon, Lord Nelson, Inflexible, Irresistable, Majestic, Indomitable gibi zırhlılar da eşlik etmekteydi. Boğazın her iki yakasında kalan Türk tabyaları müttefikler tarafından ağır ateş altındaydı. Türk tarafı donanmanın geçişine engel olmak için hâkim tepelere top bataryaları; mayın temizleme gemilerini batırmak için de Boğaz çevresi boyunca hareketli toplar yerleştirmişti. Müttefik donanması son sürat İstanbul’a doğru ilerlerken öncelikle İngilizlerin “eğilmez, bükülmez” anlamına gelen Inflexible zırhlısı eğilip bükülerek saf dışı edildi. Ardından Fransızların Bouvet zırhlısı Çanakkale Boğazı’nın derinliğine gömüldü. Kısa bir müddet sonra “dayanılmaz, karşı konulmaz” anlamına gelen Irresistable zırhlısı Çanakkale’deki Türk varlığına karşı koyamayarak Boğaz’ın koynuna doğru yol aldı. Müttefik donanmasının art arda isabet alması, Türk askerlerinin moral motivasyonunu yükseltmiş düşman askerlerinin İstanbul hayâllerini suya düşürmüştü. Truva Savaşı’nı çıkaran Yunan Kralı’nın adını taşıyan Agamemnon, Queen Elisabeth ve Ocean zırhlıları müttefik donanmasının tâlihini tersine çevirmek için Anadolu ve Rumeli tabyalarını dövmeye devam ediyorlardı. Göğe yükselen tekbirler Anadolu sahillerinde yankılanıyor, okunan ezanlar semayı hareketlendiriyordu.

Mehmed oğlu Seyid

Gök ve yer âdeta titrerken Ocean zırhlısı Boğaz’ın en dar noktasına doğru ilerlemeye devam etmekteydi. Millî şâirimiz Âkif şöyle tasvir eder bu manzarayı:

“Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer

O ne müthiş tipidir savrulur enkâz-ı beşer”

Değirmenburnu (Değirmendere) top bataryası ateş almış 16 asker şehid olmuş, 24 asker ağır yaralanmıştı. Yalnızca Yüzbaşı Hilmi Bey, Mehmed oğlu Seyid ve Niğdeli Ali ayakta kalabilmişti. Yüzbaşı Hilmi Bey’in âdeta aklı başından gitmişti. Ocean’ın Boğaz’ı geçmemesi gerekiyordu. Aksi takdirde Peygamberin mihmandarının toprağında istirahat ettiği İstanbul, 1071’de Sultan Alparslan’ın kilidini açtığı ve Türk’ün nakış nakış bezediği Anadolu yurdu elden çıkacaktı.

Ocean zırhlısının durdurulamaması gözleri yaşartmaya yetmişti. Yerde 280 kiloya yakın mermi; ortada mermi vinci bozuk bir top ve yüreği yanan bir arslan nefer, Mehmed oğlu Seyid…

Arslan Seyid, yerdeki mermiye ve denizde ilerleyen zırhlı gemiye baktıktan sonra mermiyi yüklendi, namluya sürdü. An o anmış! Mermi tam isabetle Ocean’ın bacasından girip koca zırhlıyı yerle bir etmişti. “Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ”dan oluşan zırhlı batıyordu. “Zafer” anlamına gelen Triumph zırhlısı hezimete uğramış, “muhteşem” anlamına gelen Majestic zırhlısı ve “boyun eğmez, yenilmez” anlamına gelen Indomitable zırhlısı gerisin geriye dönmüşlerdi.

Çanakkale rûhu ve Çanakkale vicdânı

Son dönem Osmanlı devlet adamlarından büyük târihçi Ahmed Cevdet Paşa “Tarih bilmeyen diplomat, pusuladan anlamayan kaptana benzer; her ikisinin de karaya oturmak tehlikesi vardır” demiştir. Gerçekten bir milleti birbirine bağlayan önemli bağlardan birisi de o milletin târihidir. Cevdet Paşa’nın diplomatlara yönelik sözü, zamanımızda bir ulusu oluşturan milletin her ferdini kapsamaktadır. Millî birliği tesis edebilmenin en kolay yollarından birisi, o milletin hafızasını oluşturan târih şuurunun milletçe kazanılabilmesidir. Bunun için ilköğrenimdeki çocuklara teorik târih bilgisinin yanı sıra pratik târih bilgisinin verilmesi gerekmektedir. Son derece doğru bir plânlama ile çocuklar büyük târihî dönüşümlerin yaşandığı alanlara götürülerek, o rûh, yerinde tanıtılmalıdır. İşe, Çanakkale rûhundan ve vicdânından başlanabilir…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Adana ve Antalya’da ‘hayır’ sürprizi Adana ve Antalya’da ‘hayır&#...

Anayasa değişikliğine ilişkin merakla beklenen referandum sonuçları gelmeye devam ederken Antalya ve Adana'dan sürpriz bir sonuç çıktı....

16 Nisan Başkanlık Referandumu Genel Seçim Sonuçları 16 Nisan Başkanlık Referandumu Genel Seç...

16 Nisan Başkanlık Referandumu Genel Seçim Sonuçları Oranları birbirine çok yakın. Son Dakika Seçim Sonuçları için bizi takip edin...

HDP Vekilleri Tutuklama Sonrası İtiraz Süreci HDP Vekilleri Tutuklama Sonrası İtiraz S...

HDP vekillerinin PKK Terör örgütüne yönelik destekleri belirlendikten sonra ve dokunulmazlıklar kaldırılınca tutuklamalar gerçekleşti....

Cumhurbaşkanı Erdoğan Donald Trump’ı tebrik etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Donald Trump’...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump'ı telefonla arayarak tebrik etti....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bluetooth Kulaklık
SON EKLENEN HABERLER
Adana ve Antalya’da ‘hayır’ sürprizi Adana ve Antalya’da...

Anayasa değişikliğine ilişkin merakla beklenen referandum so...

16 Nisan Başkanlık Referandumu Genel Seçim Sonuçları 16 Nisan Başkanlık Refera...

16 Nisan Başkanlık Referandumu Genel Seçim Sonuçları Oranlar...

Elektronik Sigara Zararları ve Faydaları Değerlendirme Elektronik Sigara Zararla...

Son yıllarda artış gösteren Elektronik Sigara, sağlık açısın...

HDP Vekilleri Tutuklama Sonrası İtiraz Süreci HDP Vekilleri Tutuklama S...

HDP vekillerinin PKK Terör örgütüne yönelik destekleri belir...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Donald Trump’ı tebrik etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Don...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Tru...

Ayasofya’da Artık Ezan Sesi Yükseliyor Ayasofya’da Artık E...

Ayasofya, Diyanet işleri başkanlığı tarafından imam atanırke...

Sakarya’da radyoaktif madde Alarmı Sakarya’da radyoakt...

Sakarya'da baraj inşaatında çalışan 16 yaşındaki gencin üzer...

Celebrity Slim Diyeti Zayıflama Programı Türkiye’de Celebrity Slim Diyeti Zay...

Celebrity Slim Zayıflama Diyet ürünü Avrupa'da en çok kullan...

TSK, YPG’yi vurdu TSK, YPG’yi vurdu

YPG'liler, Cerablus'a 10 kilometre kala etkisiz hale getiril...

Zero Line ile Kilo Vermeye Sıfırdan Başlayın Zero Line ile Kilo Vermey...

Zero Line ile Kilo Vermeye Sıfırdan Başlayın. Zero Line Zayı...

FOTO GALERİ
Orjinal Lipo Magnet Sipariş
KÜLTÜR SANAT HABERLERİ
VİDEO GALERİ